وبلاگ تخصصی طراحی فضای سبز

اطلاعات فنی و استانداردهای جهانی برای طراحی فضای سبز

خوب همونطور که قول داده بودم با اجازه خانم مهندس حسینی و مهندس فتح الهی مدیر فهیم سازمان پارکهای شهر کرد فقط ۴ تصویر از طرح خیابان طالقانی رو براتون نشون میدم که ببینید کاربری متفاوت زمین در یک خیاباان نه چندان طولانی باعث چه تنوع مفهومی شده.

در عکس اول قسمت جلوی مدارس رو ملاحظه بفرمایید که چطور بخاطر ایمنی دانش آموزان معابر با فضای سبز از خیابان جدا شده و پیاده روی کنار خیابان حذف شده و نیز ایستگاه تاکسی و محلهای نشستن تعبیه شده.

طراحی فضای سبز جلوی مدارس خیابان طالقانی شهرکرد

در بخش دوم همون خیابون ملاحظه کنید که طراحی فضای سبز با مفهوم هنری برای تناسب با عنصر مهم هنرستان خودش رو با زرح روی دیوار هنرستان هماهنگ کرده و حتی طرح کفوش قسمت مجاور دیوار انعکای آینه ای و همان مصالح مورد استفاده در دیوار را تکرار کرده. ( این خانم مهندس حسینی با وجود سن کمشون با خلاقیت من رو جدا به وجد میارن )

جلوی هنرستان در طراحی فضای سبز خیابان طالقانی شهرکرد

در تصویر سوم بخش سوم خیابان که مقابل مصلای بزرگ شهر قرار گرفته تنها یک مفهوم کلاسیک مذهبی میتونه داشته باشه و البته به هنای معبر و مکانهای نشستن و ایستگاه اتوبوس هم پرداخته شده.

زراحی فضای سبز خیابان طالقانی شهر کرد مقابل مصلا

و در قسمت چهارم خیابان که کاربرد مسکونی داره با توجه به ارتفاع درب منازل که پایین تر از سطح خیابون قرار داره دیوار نگهدارنده و خیابان دسترسی محلی با پارکینگهای کافی و دسترسی به درب منازل و نیز مقداری خصوصیت برای بستن دید از خیابان به عنوان عناصر اصلی طرح به کار گرفته شده. همینطورپیاده روی دسترسی از پیاده روی عمومی جدا شده که جلوی تردد بیش ار حد عابرین ار جلوی درب منازل گرفته شود:

طراحی فضای سبز قسمت مسکونی خیابان طالقانی شهر کرد

اگه فیلمهای سه بعدی این طرح رو ببینید لذت می برید.اگر سوالی داشتید در خدمتیم. شاد و روشنیده باشید

+ نوشته شده در  دوشنبه چهارم بهمن ۱۳۸۹ساعت 18:38  توسط مهندس کامران سید عزیزی  |